Jak jsem začal vysílat

Anténa Jak jste asi pochopili, v této sekci našich stránek se toho o náhradních dílech příliš nedozvíte. Vítejte v království vysílaček, antén, expedičních výjezdů za spojeními pomocí rádiových vln...

Jmenuji se Mirek, na CB pásmu jsem slyšitelný a známý jako Mirda Příbor, na amatérských pásmech vysílám pod značkou OK2NID. Pokud Vás zajímá, jaký je v tom rozdíl, jaké to jsou pásma, jaké jsou podmínky z hlediska zákonů pro provoz rádiových zařízení, nachystal jsem pro Vás zvláštní stránku, kterou naleznete ZDE.

K vysílání jsem se dostal někdy kolem roku 2001, kdy ke mě došla informace o možném bezlicenčním a legálním provozu radiostanice. V té době to nebyla žádná novinka, ale dříve jsem se k této informaci prostě nedostal a si bych vysílání neuměl pro finanční nedostupnost řešit. Z mého pohledu to bylo ve správný čas a na správném místě. Doma tajně doufali, že mne to šílenství do půl roku přejde, dodnes však zůstalo pouze u toho doufání. První anténu jsem instaloval na sušák na prádlo za okno, byla to mobilní anténa dosah vysílání i příjmu byl velmi omezený - 5-10 km. Netrvalo dlouho a plnohodnotná anténa byla na střeše. Do roka do dne přišla rekonstrukce střechy a já jsem byl donucen k přestavbě. A protože první zkušenosti jsem měl, již jsem vše směřoval k tomu, aby vše bylo co nejlepší. Použil jsem po domluvě s bytovým družstvem stožár od bývalé společné antény, kolega mi jej pomohl ještě trochu nadstavit a výsledkem bylo devítimetrové monstrum, na kterém se tkví ještě šestimetrová anténa, vše na třípatrovém panelovém domě. Výsledek není způsoben megalomanstvím majitele, nýbrž poznáním, že moje umístění se dá připodobnit dnu lavoru obklopenému vyššími domy a terénními vlnami a každý získaný metr v tomto případě pomůže o kousek dále posunout dosah mé stanice.

Postupem doby jsem zjistil, že dosah se dá zvýšit výjezdem na kopec. Od té chvíle se začíná psát další část vysílací historie, tentokrát historie expedičního vysílání. Výjezdy na kopce a kopečky mne nadchly.

Připojil jsem se k Frýdecko-Místecké expedici Ještěr, pod její hlavičkou nás bylo slyšet z Kubánkova (Severní Morava, Palkovické hůrky), Lysé hory (nejvyššího vrcholu Beskyd) a mnoha kopců a kopečků v okolí. A jelikož vývin je přirozenou vlastností lidstva, tak i můj vývoj se stále posouval kupředu. Opustil jsem expedici Ještěr (v dobrém) a založil novou, vlastní expedici Tučák. V tutéž dobu zaznamenala vznik i konkurenční spřátelená expedice Tukan, kterou zmiuji hlavně proto, že pod její hlavičkou se zúčastuji nejen jako operátor soutěžních výjezdů.

Vypadá to poměrně komplikovaně, ale vše se děje pod heslem "Kdo si hraje, nezlobí" a hlavně více než konkurenční vládnou v tomto oboru kamarádské vztahy.

A čeho jsme dosáhli?

 • 2002 - 3. místo Éter bez hranic - ex. Ještěr
 • 2005 - 4. místo Česká CB liga - ex. Tukan (absolutní pořadí, v kategorii multi jsme byli třetí)
 • 2006 - 9. místo Letní polní den - ex. Tukan-Tučák (historicky asi jediný výjezd pod společnou hlavičkou obou expedic)
 • 2007 - 3. místo Éter bez hranic - ex. Tučák
 • 2007 - 33. místo Béčko 2007 - ex. Tukan (zmiuji proto, aby bylo vidět, že neumíme jen vyhrávat)
 • 2007 - 1. místo Česká CB liga - ex. Tukan (absolutní pořadí)

Tento výčet není úplný, to ani není účelem tohoto seznamu. Důležité je, že aktivity se vyvíjejí a dá se dosáhnout i hmatatelných výsledků. Pokud by Vás zajímalo, jak to na takovém výjezdu vypadá, vězte, že to může být velmi různorodé. Dá se vyjet s plným nasazením a s cílem něco vyhrát, ale dá se zajet na kopec jen tak a udělat si spojení se stanicemi z domu nedostupnými.

V roce 2003 jsem chtěl rozšířit své dosavadní možnosti a obzory a začal jsem pracovat na získání radioamatérské koncese. Tento cíl se mi koncem roku podařilo završit státní zkouškou před komisí Českého telekomunikačního úřadu. Na amatérských pásmech sice nejsem tak aktivní jako na občanských, je to hodně o tom, že kamarádi se neopouštějí jen proto, že je k dispozici papír umožující větší možnosti, ale myslím, že to, k čemu je radioamatérská koncese určena, tedy k provozu radiových zařízení za účelem sebevzdělávání, technickému studiu a sportovní činnosti se povedlo alespo z většiny naplnit.

S postupujícím časem začalo být zajímavé naše zážitky sepisovat, a tak vznikly i internetové stránky. A protože naplnit a zodpovědně se starat o podobnou věc je nejednoduché, nejsem v tom naštěstí sám. Zárove se postupně povedlo na naše stránky soustředit dění na CB pásmu ze širokého okolí Novojičínska a Frýdeckomístecka, takže zveřejněné články jsou různými dílky různých autorů, troufám si však tvrdit, že sedmdesát procent obsahu se mě přímo dotýká. Ale však posuďte sami, stránky jsou k nalezení na http://cb.penguin.cz.

Jak si dnes listuji zpět, je vidět i v této oblasti kvalitativní vývoj a doufám, že k lepšímu. No a pokud mohu, nabízím Vám k nahlédnutí některé zajímavé momenty a článečky z tohoto serveru:

 • Rozhledny 2005 na Šanci - pěkná a oddechová akce na jaře 2005. Jedná se o štafetu, která se předává z rozhledny na rozhlednu, až obletí celou republiku.

 • Anthenol - přípravek pro Vaši anténu... Anthenol je fenomén, který se u vysílací veřejnosti traduje jako zázračný prostředek. Pozor, článek jsme zveřejnili 1. apríla. Pokud se rozhodnete nakouknout, nezapomete na komentáře...

 • Dlouhé Stráně poprvé - výjezd na korunu horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Náročná, nevyzpytatelná, velmi oblíbená kóta ze které se dá dovolat po celé republice.

 • Červený kopec - v podstatě rekreační, pohodový výjezd kousek za humna do míst známé meteorologické stanice.

 • Kohutka - stále jsme v roce 2006. Kohutka v Beskydech je ne tak úplně daleko, pěkně to odtamtud lítá, jen někdy to počasí...

 • Dlouhé Stráně podruhé - a jsme v roce 2007. Soutěžní výjezd s plnou polní, kdy se jelo ne na výlet, ale pro výsledek. A co se při tom může stát? Třeba pokazit auto... Ale dobře to dopadlo.

 • Velký Javorník v Beskydech - kóta, na kterou vidím z okna. Bohužel bývá problém s vyřízením výjezdu, takže ač je z vysílacího pohledu skvělá, navštěvujeme jej poměrně zřídka.

 • Praděd 2007 - celkově jeden z nejnáročnějších výjezdů, který nám ještě dlouho utkví v paměti. Sníh přišel nečekaně, ale potřebovali jsme nasbírat body v souboji o první místo v celoroční soutěži. Odvážnému štěstí přeje, my jsme přežili, nahoru jsme se dohrabali a soutěž jsme v konkurenci celé republiky vyhráli.

 • Krkonoše 2007 - závěr roku 2007. Dalekým výletem jsme soupeřům zasadili definitivní úder, vysílání na sněhu má i své kouzlo, opět jsme jeli na výsledek, ale zárove jsme si to užili.

Co k tomu dodat více? Mám koníčka jako hrom. mám jej rád a rodina jej snáší dobře. Díky vysílání mám hodně přátel nejen po celé republice, mám velmi dobré kamarády, se kterými nás prožité zážitky ještě více stmelily. A doufám, že mi toto nadšení ještě dlouho vydrží.

73! a případně na slyšenou.

Sortiment zboží podle značky
Zobrazit podle kategorie